E enjte, 13 Qershor, 2024

Osmani: Banda të mbështetura nga Vuçiqi synojnë destabilizimin e Kosovës

Në takimin me zyrtarin e BE-së për Paqe, Siguri dhe Mbrojtje, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka theksuar përkushtimin e vendit të saj për integrimin euroatlantik.

20
SHARES
245
VIEWS

Presidentja Osmani ka potencuar se “këto banda kriminale, të mbështetura nga Vuçiqi, kanë për qëllim destabilizimin e Kosovës dhe të gjithë rajonit, prandaj veprimet e tyre të rrezikshme duhet të dënohen nga të gjithë”

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim Zëvendëssekretarin e Përgjithshëm për Paqe, Siguri dhe Mbrojtje në Shërbimin Evropian të Veprimit të Jashtëm (EEAS), Charles Fries.

Siç njofton Presidenca e Kosovës, Fries është shoqëruar nga Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë Tomas Szunyog dhe shefi i EULEX-it Lars-Gunnar Ëigemark.

Sipas njoftimit, në takim është diskutuar për progresin e Kosovës drejt Bashkimit Evropian (BE), me ç’rast presidentja Osmani ka ritheksuar përkushtimin e vendit të saj për integrimin euroatlantik.

“Në veçanti, presidentja ka informuar Fries për progresin e bërë në fushën e sundimit të ligjit, që përfshin edhe luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit si dhe për reformat demokratike dhe për përafrimin e plotë të politikës së jashtme dhe të sigurisë me atë të BE-së. Zëvendëssekretari Fries vlerësoi lart bashkërendimin e Kosovës për dënimin publik dhe sanksionet kundër Rusisë si dhe përkrahjen e vazhdueshme ndaj Ukrainës”, thuhet në njoftim.

Mes të tjerash, në njoftim u bë e ditur se Osmani dhe Fries kanë diskutuar edhe për zhvillimet e fundit në veri të vendit.

“Presidentja ka përsëritur dënimin e fuqishëm për sulmet e strukturave ilegale serbe të shndërruara në banda kriminale kundër Policisë së Kosovës, KFOR-it dhe gazetarëve. Presidentja Osmani ka potencuar se këto banda kriminale, të mbështetura nga Vuçiqi, kanë për qëllim destabilizimin e Kosovës dhe të gjithë rajonit, prandaj veprimet e tyre të rrezikshme duhet të dënohen nga të gjithë”, theksohet nga Presidenca.

Presidentja Osmani, sipas njoftimit, ka vënë theksin në nevojën e koordinimit me partnerët ndërkombëtarë, si hap i domosdoshëm në mënyrë që të sigurohet paqe dhe stabilitet afatgjatë në vend e rajon, ndërsa ka përmendur rëndësinë e sundimit të ligjit dhe përballjen me drejtësinë për bandat kriminale dhe veprimet e tyre të kundërligjshme.

Diskutim rreth këtij postimi

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.