Značaj datuma održavanja referenduma za ovdašnje narode, koji žive na području Sandžaka, nemjerljiv je. Građani Sandžaka su u tom periodu, prije tačno 30 godina, pokazali jedinstvo i opredjeljenje za očuvanje mira, međuvjerske i međunacionalne tolerancije i suživota na prostoru naše ilirske zemlje, ali i odlučnost da žive u slobodi bez stranog okupacionog jarma pod kojim su već cijelo stoljeće.
Na osnovu odluke Muslimanskog nacionalnog vijeća Sandžaka, 25., 26. i 27. oktobra 1991. godine održan je referendum građana Sandžaka o autonomiji naše zemlje.
Referendum je organiziran u svim sandžačkim gradovima i općinama, ali i u drugim mjestima gdje privremeno žive i rade građani Sandžaka na prostoru bivše SFR Jugoslavije i u inostranstvu. U biračke spiskove za sprovođenje referenduma o autonomiji Sandžaka bilo je upisano ukupno 264.156 punoljetnih građana koji su imali pravo izjašnjavanja.
Od ukupno upisanih birača, na glasanje je izašlo 185.437 ili 70,19 odsto građana.
Za potpunu političku i teritorijalnu autonomiju Sandžaka, s pravom priključenja jednoj od suverenih republika, izjasnila su se 183.302 birača, odnosno 98,85 odsto onih koji su izašli na glasanje, što predstavlja 69,39 procenata od ukupnog broja građana koji su imali pravo glasa.
Danas, iako cilj u praksi nije ostvaren – jer je Sandžak još uvijek pod okupacijom srbije i Crne Gore – možemo biti ipak ponosni barem na tadašnju odlučnost da krenemo putem oslobođenja, ali i na ustrajnost u toj borbi koju pokazuju sandžački sinovi i šćeri svih ovih 30 godina. Kad god da se dogodi oslobođenje Sandžaka, u historiju ove zemlje bit će upisana imena onih koji nisu izdali niti zaboravili sandžački sveti cilj – oslobođenje.
—————————————–
E.D.
Razgovor o ovom članaku