E hënë, 20 Maj, 2024

Kurti për CNN: Putini duhet të gjykohet për krime lufte – Kosova duhet sa më shpejt të anëtarësohet në NATO

Kryeministri Albin Kurti, në një intervistë për CNN, ka thënë se krimet e Rusisë në Ukrainë janë krime lufte dhe Kremlini duhet të ballafaqohet për këto krime që i ka kryer mbi civilët.

21
SHARES
262
VIEWS

Kurti tha se Ukraina ka nevojë për më shumë ndihmë, dhe Kosova e ka shprehur admirimin për lidershipin dhe Zelenskyn.

“Por ne jemi të vetëdijshëm që Kosova nuk është anëtare e NATO-s por NATO-n e kemi këtu”.

Kreu qeveritar tha se intervenimi i NATO-s ndali gjenocidin serb dhe pjesë e historisë së Kosovës është NATO, andaj sa më shpejtë anëtarësimi do të jetë më mirë.

“NATO është bërë 39 vjeç dhe më kujtohet kur bombardoi Jugosllavinë e Millosheviqit, ku forcat ushtarake dhe paramilitare kryen krimet dhe mbi 80 për qind u dëbuan nga shtëpi dhe vajzat dhe gratë u përdhunuan”, u shpreh ai.

Kurti tha se nuk beson se Rusia mund ta bllokojë Kosovën.

“Spanja, Sllovakia, Rumania dhe Greqia shpresoj që do të na njohin dhe në këtë mënyrë do të jemi anëtare e NATO-s”, u deklaroi tutje.

Kryeministri shtoi se Serbia dëshiron paratë e BE-së, armët ruse dhe investimet kineze.

Ai përmendi dhe bazat serbe që operojnë përreth Kosovës.

“Kjo është arsyeja pse duhet të jemi vigjilentë. Ka dhjetëra baza që operojnë përreth Kosovës dhe duhet të jemi të kujdesshëm pasi luajnë një lojë Proxy”.

Kurti foli edhe për Gazpromin.

Në 2008 kur u shpall pavarësia, tri javë para kësaj Gazpromi rus federata ruse aneksoi Aukazinë. Ministria ruse ka zyre të veçantë brenda zyrës serbe të mbrojtjes.   Ata mund ta zgjerojnë konfliktin për shkak të shteti Proxy – pra Serbisë dhe Bosnjës”, tha kryeministri.

I pari i Qeverisë, shtoi se vendi ynë ka pasur luftë hibride, pasi thekson se qendra ruse ndodhet në Nish vetëm disa qindra kilometra larg Kosovës.

“Por nuk jemi të frikësuar, për shkak të partnerëve tonë në NATO, ShBA, Britani, Francë e Gjermani. E çfarë po bëni të luftoni luftën hibride”.

Në fund tha se Kosova ka rritur  kapacitetet e ushtrisë.

“Buxheti i mbrojtjes është rritur të njëjtën kohë po rrisim kapacitet në polici edhe inteligjencë dhe po bashkëpunojmë me NATO-n”, deklaroi Kurti në CNN./Telegrafi/

Diskutim rreth këtij postimi

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms below to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.