Dardania Press
Četvrtak, 3 Jula, 2025
  • SQSQ
  • Naslovnica
  • Kosovo
  • Sandžak
  • Albanija
  • Balkan
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Dardania Press
  • Naslovnica
  • Kosovo
  • Sandžak
  • Albanija
  • Balkan
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Dardania Press
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
Home Sandžak

Kad i gdje su se naseljavali Albanci u Sandžaku?

Isljam Lajić: „Na drugom Bošnjačkom saboru u Sarajevu 28. 09. 1993. godine, plebiscitarno je prihvaćen naziv Bošnjak. To samo potvrđeno Dejtonskim sporazumom i Ustavom Bosne i Hercegovine 21. 11.1995. godine“. Od naziva bosanskih muslimani, preinačeno u Bošnjaci. Kakve veze sad imaju sa tim muslimani Sandžaka, koji su po ovim historijskim podacima  pretežno albanskog porijekla.

3 Novembra, 2021
in Sandžak
153 4
0
Kad i gdje su se naseljavali Albanci u Sandžaku?
179
SHARES
2.2k
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

 

Na mnogo mjesta se spominju Albanci u sandžaku mnogo ranije, ali masovno i u veliki grupama, tek od 1700-te godine, kada su progani iz Albanije i naselili Pešter. Pešter je prije  bila nenaseljena, mjesta koja se najviše spominju  na Pešteri su: Boroštica, Suvi Do , Kamešnica, Ugao, Reževići i to pišu svi oni koji  pišu o naseljavanju Sandžaka albanskim plemenima. Pa za Kamešnicu ovako piše: Nadbiskup Zmajević, iz 1705. godine, kaže da kamešničku koloniju na Pešteri  čine  251 kuća sa 1987  članova Malisora, koji su naselili Pešter početkom  XVIII-og vijeka, bili su svi od roda katolici, pa su sa njima došli i njihoovi sveštenici, a dolazili su kasnije iz Rima, kako bi očuvali katolike od islamizacije. Oni su imali svoju bogomolju na Pešteri u Kamešnicii i Uglu, koju su Turci porušili 1711. godine, zbog toga što su za povartak Klemnti u Albanijiju, okrivili katoličke sveštenike sa Pešteri. Smatrali su    da će im se najbolje osvetiti ako poruše crkvu. N atom mjestu podižu džamiju koja  im je poslužila kao baza za islamizaciju Malisora.. Sela Kamešnica i Ugao, bila su najnaseljenija mjesta  Klemintima. U njemu su boravili katolički misonari od 1718. do 1722. godine, i vršili popis klemntskih katolika na Pešteri i u nekim selima sjeničkog, rošajskog, tutinskog i pazarskog kraja.

U dokumentima  stoji da su popisani sami Klimenti, međutim, popisani su i ostali Malisori, i to: Škrijelje, Hoti, Gege, Šalje i druga plemena, jer se zna sa su ovi, a ne Klimente, naseljavali neka sela koja  su popisana, i to Crniš, Žirče, Kruševo i mnoga druga sela. Osim toga, misoionar su zabilježili da među pešterkim malisorima ima i mani broj pripadnika muslimanske i pravoslavne  vjere. Ovaj podatak nas upućuje da je mnogo ranije bilo albanskih plemena u sandžaku, otud su svi muslimani koje pominje pisac. To su ilslamizirani Malisori, koji su ovde  primili islam, prije 1722. godine, kada je  vršen popis klementskih i drugih katolika u Sanđaku. Neki su katolici prešli u pravoslavnu vjeru, jer nisu htjeli u islam. Na drugo mjestu stoji  da je 1721. godine, bilo 271 porodica sa 1.837 članova u kamešničkoj koloniji, te da se dio  toga naroda vratio za Albaniju, oko 20 porodica. Međutim, prema nabrojanim selima vidi se da je u pitanju nešto šira teritorija, nego što je Pešter. Neka  tada  nabrojana sela naseljena Malisorima, pripadaju užoj okolini Novog Pazar: Kruševo, Gorandža, Janjičari, Dolac, Vučja Lokva i predgrađe N. Pazara. Takođe, u predgrađu N. Pazar, bilo je  naseljeno oko 13 porodica- malisorskih katolika. U dokumentu se kaže da su to bili Klementi (Keljmendi).

Natalitet kod  ovih plemena bio je visok, a ovaj kraj mnogo pasivan, pa je  pogodovao samo stočarenju, te nije mogao prehranit sve  stanovnike. Zbog toga su se oni dosta rano počeli iseljavati u gradove, ne masovno, ali stalno.

Od svih susjednih krajeva Pešteri, novopazarski kraj bio je najpovoljniji za njih, i najprivlačniji im je bio kao grad N. Pazar, pa su se u tom pravcu najviše selilo. Po nekim podacima  stoji da se 1711. godine, vratilo u Albaniji nekoliko porodica. Ovdje de radi o Malisorima koji su se silom doselili na Pešer iz Murije, sjeverne Albanije, a to su današnji Murići. Oni su starinom  Keljmendi, ali kada su ovdje došli prozvali su se  po mjestu  iz koga dolaze. Murija, i prihvatili prezime Murići. To je dokaz  da se oni nijesu vratili u Albaniju, već da su naselili rožajsku teritoriju, gdje su sad najbrojnije pleme. Murići, pošto su napustili Pešter, nijesu se naselili samo u Rožaje, već na Kosovu, Rugovi, i Bihoru. Svuda su zadržali prezime Murići, osim u Bihoru, gdje su prihvatili prezimena po svojim precima, te sada u Bihoru nema toga prezimena.

Kao jako pleme, oni su na mnogo mjesta pokušali da se silom naseljavaju, pa je tako jedan njihov bajrak, kako su bili podijeljeni po bajracima, pokušao da se vrati u Albaniju, ali mu nije dozvoljeno, pokušao je da se silom naseli megdje u Zeti, Pošto je naišao na otpor Crnogoraca, gdje je i sam bajraktar poginuo, pleme se raspalo. Dio njihovog plemena vratilo se u sandžak, a dio  se uputio prema Bosni. Pouzdano se ne zna gdje su se tačno naselili. Po nekim popodacima naselili su se negdje u okolini Foče.

U jednoj emisiji, na crnogorskoj televiziji, prikazana je jedna porodica čiji je predak takođe kao bajraktar, pogubio muričkog bajraktara. U toj porodici čuvaju se znamenja, odlikovanja i oružje njihovih predaka, međukojima je i puška muričkog bajraktara koga je  pogubio njihov predakTako su Malisori-Murići, koji su napustili Pešter kao veliko pleme, naselili mnogo ,jesta, a najviše Rožaje, gdje  su danas  najviše pleme u Rožajama. Zbog teških uslova života na selima na aganskoj zemlji, gdje su živjeli kao čifćije, permanentno se sele u gradove.

Tokom špreseljenja Albanaca u gradove, svi menjaju prezimena, pa viče nijesu Keljmendi, Gege, Šalje, Hoti i dr., već se prozvaše po mjestima  odakle su doselili i to: Kamešničani, Gluhavičani, Dukađinci, Rugovci, Dugopoljci, Crnišani itd. Ovi i mnogi drugi podaci govore da se i gradovi Sandžaka popunjavaju seoskim stanovništvom albanskog porekla. Od XVII-og vijeka do danas. Pogotovu od  Drugog svjetskog rata, gradovi su se ustručili usled razvoja industrije i školovanja ljudi. Samim tim, sela su ostajala polupusta. Iz ovih  podataka jasno je da je večinsko stanovništvo sela i gradova albansko, a ne bošnjačko, jer kako sam več rekao, Bošnjak potiče iz Bosne, i samo Bosanac može bit Bošnjak.

Mustafa Imamović, bosanski historičar ovako pojašnjava: „ Na drugom Bošnjačkom saboru u Sarajevu 28. 09. 1993. godine, plebiscitarno je prihvaćen naziv Bošnjak. To samo potvrđeno Dejtonskim sporazumom i Ustavom Bosne i Hercegovine 21. 11.1995. godine“. Od naziva bosanskih muslimani, preinačeno u Bošnjaci. Kakve veze sad imaju sa tim muslimani Sandžaka, koji su po ovim historijskim podacima  pretežno albanskog porijekla. Proglašenje bosanskih muslimana Bošnjacima je stvar Bosne i bosanskog naroda, koji je krvavom ratu stvorili  svoju državu i narod proglasio Bošnjacima. To je pravo naroda Bosne i Hercegovine. Nemaju pravo Bosanci da nam nadijevaju ime Bošnjak, kako nas je nazvao M. Imamović u svojoj historiji, što mi nijesmo, već Albanci, sa velikim „ A“.

Kada sam pisao o događajima XVII-og, XVIII-og, XIX -og i XX-og vijeka, ja sam objasnio da je još u XX-om vijeku bilo Arnauta u Sandžaku, a sve to sam potkrijepio dokazima. Ni u tursko vrijeme nije bilo popularno biti Arnaut, za to su oni napuštali svoja prezimena i uzimali prezime po osnovu mjesta odakle su došli. Za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, zabranjeno im  je bilo školovanje na Sandžaku i na Kosovu na svom jeziku. Za vrijeme Velike Albanije 1942. godine, u Rožaja i cijelog rožajskoj teritoriji, otvorene su škole na albanskom jeziku. !944. i 45. godine, opet su otvorene dvojezične  škole, da bi 1946. godine, bile ukinute.

Socijalistička vlast znala  je ko je ovaj narod, ali iz nekih razloga to im nije imponovalo, a to pitanje zašto su ukinute te škole, niko nije postavio, opet ne znam zašto. Sve to nije čudno, tako je htio sistem, ali je čudno kako smo mi dobrovoljno odrekli svog identiteta, a primili tuđi. Ako nas je prihvatila Crna Gora kao Bošnjake i Muslimane, prihvatila bi nas i kao Albance.

 

Odlomak iz knjige
Isljam Ljaić : Korijeni, Stotina  godina ropstva u Sandžaku i na Kosovu (2021)

Tags: Isljam LajićSandžak

Razgovor o ovom članaku

  • Aktualno
  • Komentari
  • Najnoviji
SALKO ŠKRIJELJ – RATNIK  KOJI JE 1941. SPRIJEČIO  SANDŽAČKU SREBRENICU

SALKO ŠKRIJELJ – RATNIK KOJI JE 1941. SPRIJEČIO SANDŽAČKU SREBRENICU

24 Marta, 2021
Gjenocidi serbo-malazez në krahinën e Bihorit në natën e Bozhiqit të 43-tës, sipas dokumenteve të arkivave shqiptare (I)

ZAPADNI SANDŽAK JE 1943. STRADAO GORE I BROJNIJE OD MNOGO POZNATIJE SREBRENICE 1995.

23 Marta, 2021
Kosovo: Zbog kriminalnih aktivnosti uhapšeno 35 osoba, među njima i 12 policajaca

Kosovo: Zbog kriminalnih aktivnosti uhapšeno 35 osoba, među njima i 12 policajaca

0

„PROCES SANDŽAK“ NA AJB DOC FILM FESTIVAL

0
Festival “Mirdita, dobar dan!” od 22. do 24. oktobra u Beogradu

Festival “Mirdita, dobar dan!” od 22. do 24. oktobra u Beogradu

0
TIJELA ALBANSKIH CIVILA IZMEĐU NOVOG PAZARA I RAŠKE

TIJELA ALBANSKIH CIVILA IZMEĐU NOVOG PAZARA I RAŠKE

0
Pas 40 vitesh ndarje: Faruk Berisha takohet me nënën në një përqafim që preku gjithë Sanxhakun (video)

Nakon 40 godina razdvojenosti: Faruk Beriša pronašao majku u zagrljaju koji je dirnuo cijeli Sandžak

25 Juna, 2025
Akademik Šerbo Rastoder tokom promocije jedne od svojih knjiga o historiji Bošnjaka i Albanaca. Foto: Stav.ba (preuzeto u edukativne i informativne svrhe)

Šerbo Rastoder: Masakr u Baru i neizgovorena istina o Albancima i Bošnjacima

22 Juna, 2025
Akademik prof. dr. Šerbo Rastoder

Šerbo Rastoder za Stav: Činjenice i istinu o sandžačkim Bošnjacima učiniti vidljivim

21 Juna, 2025
Posebno mjesto u radovima Jovana Cvijića zauzimaju stavovi koji se tiče odnosa prema Albancima!

Diskurs Jovana Cvijića o “Staroj Raškoj”: Negiranje Albanaca i prisvajanje Bošnjaka u Sandžaku

20 Juna, 2025
  • Naslovnica
  • Kosovo
  • Sandžak
  • Albanija
  • Balkan
info@dardaniapress.net

© 2020 Dardania Press - Powered by AA.

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovnica
  • Kosovo
  • Sandžak
  • Albanija
  • Balkan

© 2020 Dardania Press - Powered by AA.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In