Glavni pregovarač Kosova Besnik Bislimi rekao je večeras da je na sastanku u Briselu postignut načelni dogovor o povratku slobode kretanja između dvije strane, te da se čeka pristanak Srbije.
Bislimi je nakon sastanka sa specijalnim predstavnikom Evropske unije Miroslavom Lajčakom rekao novinarima da neće biti trilateralnog sastanka sa Srbijom, ali da je dogovoren nacrt od tri prijedloga koji predviđaju povlačenje specijalnih jedinica, raspoređivanje jedinica KFOR-a i uklanjanje barikada na administrativnim prelazima.
On tvrdi da je postignut nacrt prijedloga za “deeskalaciju situacije na sjeveru Kosova” i da se čeka odobrenje Beograda.
Previđeno korištenje naljepnica
Prema ovom sporazumu, kako je rekao, KFOR će u subotu biti raspoređen na prijelazima Jarinje i Brnjak, a zatim bi uslijedilo povlačenje kosovske policije, kao i barikada na prijelazima, prenio je Tanjug.
On je naveo da sporazum predviđa i da se od ponedjeljka koriste naljepnice, umjesto da se mijenjaju tablice.
Naveo je da je to privremeno i da će se formirati radna grupa koja treba pronaći trajno rješenje za slobodu kretanja vozila.
Bislimi je rekao da je tokom dana bilo više sastanaka sa Lajčakom koji su bili bilateralni i da je Lajčak zatim posredovao između strana.
“Naš cilj je bio jasan, da postignemo deeskalaciju i održimo reciprocitet sa registarskim tablicama”, rekao je Bislimi.
Blokada zbog tablica
Tenzije na sjeveru Kosova traju već više deset dana. Srbi iz toj područja blokirali su prijelaze Jarinje i Brnjak između Srbije i Kosova izražavajući nezadovoljstvo odlukom vlasti Kosova da uvedu recipročne mjere o registarskim tablicama vozila.
Riješeni su ostati tu dok ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi, da se specijalne jedinice policije Kosova povuku sa granični prijelaza i da institucije Kosova povuku mjere koje se odnose na registarske oznake vozila koja dolaze iz Srbije i sa sjevera Kosova.
Prelazi Jarinje i Brnjak zatvoreni su za saobraćaj i preko njih se može proći samo pješice.
Dok je Kosovo rasporedilo specijalne snage blizu prijelaza, Vojska Srbije (VS) je avionima i helikopterima nadlijetala to područje, dok su evidentirani i pokreti motoriziranih jedinica VS-a.
Napeta situacija izazvala je zabrinutost međunarodne zajednice, koja je pozivala na spuštanje tenzija i mirno rješenje krize.
aljazeera
Razgovor o ovom članaku