Beograd, grad- sedište srpske države od 1806. do 1813. Beograd je bio najmnogoljudnije varoško naselje Srbije u doba prvog ustanka.
Još u polovini 18, stoleća, Beograd se delio na dva dela: savski i dunavski deo, po popisu od 24 novembra 1717. god. u savkom delu Beograda živilo je ukupno 465 porodica, od kojih 455 srpskih i 10 nemačkih. U dunavskom delu Beograda bilo je ukupno 459 porodica. Tu je bilo Jevreja, Jermena, Mađara, Nemaca, Srba i dr. .Beograd ukupno je imao 914 porodica, broj stanovnika računao se se na pet -šest hiljada duša.
Prema podacima iz 1777, god., Baogradu je bilo 12000 Srba i 200 jevreja dok se za Turaka (Bošnjaka i Arnauta) i ostale narodnosti ne navode brojčani podaci.
Prema pdacima koje daje V, S. Karadžić, iz nešto kasnije vremena, Beograd je iamo početkom 19. stoleča oko 3000 kuča, sa oko 25-30 hiljada stanovnika. Vuk navodi da se Turci iamli u Beogradu 14 džamija.
Stanovništvo Beograda bilo je u to vreme vrlo mešovito. Kao što smo videli, ponajviše je tu bilo Turaka(Bošnjaka i Arnauta), a zatim Srba. No, bilo je tu i stanovništva druge narodnosti kao Grka, Jevreja, Cigana, Cincara, Arbanasa i Bugara.
Beograd se za vreme prvog ustanka delio na nekoliko mahala. Uz to bilo je tu i oko „ tridesetak“ sokaka, te krivih sokaka i ćorsokaka. Mahale su većinom nosile imene nacionalnom obeležju stanovnika – Arnautska, Grčka, Jevrejska, Cincarska.
Diskutim rreth këtij postimi